S.S.S

FİKRİMİN PATENTİNİ ÇOK ÖNCE ALDIM VE ŞUAN ÜRÜN PİYASADA , ÜRETİMİ DEVAM EDİYOR. YİNEDE SİTENİZDE SERGİLEYEBİLİR MİYİM?

www.touchyourideas.net olarak bizim amacımız zaten budur. Çevremizde bulunan çoğu ürünün aslında bir yaratıcısı vardır. Biz bu kişilerden habersiz kullanmaya devam ederiz. Hangi ürünü kim tasarlamış bunu bilmek herkesin hakkı olduğu gibi o nesnenin size ait olduğunu da herkese duyurmak sizin hakkınız. Hiç düşünmeden ürünlerinizin size ait olduklarını belgeleyen kanıtlarınız varsa bize ulaşabilirsiniz. Siz kariyeriniz için isminizi sitemizde yayınlarken, ziyaretçilerimizde isminiz ve tasarımınızdan cesaret alarak yaratmaya, icat etmeye meyillenecekler. Düşünen bir toplum oluşturmak asıl gayemiz ki böyle bir toplum daima ayakta kalır.

FİKRİMİ EN UCUZA NASIL KORURUM?
Fikirlerinizi korumanın 3 yolu vardır.

1- Her ne kadar maddi gücünüz olmasa da, ticari getiri sağlayabilecek bir fikri öncelikle koruma altına almalısınız. Patent almak en iyi çözümdür. 7 ilâ 20 yıl arası fikriniz korunacağı gibi, herhangi bir imal edilme veya rakip olma söz konusu olduğunda, tüm ürünleri toplatabilir, bu iş için kullanılan makinelere el koyabilir, rakibinize hapis cezası verdirebilirsiniz. Patent almak en kesin ama en pahalı yoldur. Bir tasarımcının sürekli bir şeyler tasarladığını göz önüne alırsak, hepsi için patent almak, imkânsızdır.

2- Bir diğer koruma yolu Noter’de tasdik ettirmektir. Buda kesin bir koruma yoludur. Noterde her şey gizli kalır ve asla ifşa olmaz. Tek sıkıntı evraklarınız tasdik olduktan sonra projenin bir kopyası evinize posta yoluyla gönderiliyor olmasıdır. Bu aşamadaki kayıplara, bir başkasının eline geçmemesine dikkat etmek gerekir. Noter’de her sayfa başına 20-30TL ödenmektedir. Sayfa sayınıza bağlı olarak fikrinizin maliyeti artabilir.

3- Bu durumda fikrinizi www.tasdix.com’dan tasdikletmenizi öneriyoruz. Bu hizmeti biz fikir sahiplerine “E-Güven” ve “Eczacıbaşı bilişim” patent veya noter maliyetinden çok daha ucuza sunmaktadır. Fiyatlandırması şu şekilde; 5, 10, 25, 50, 100, 500 kontör hesabınıza yükleyebiliyorsunuz. Belge tasdik başına 1 kontör düşüyor. Her kontör 5 TL. Yani en az 5 Kontur yükleneceğinden 25 TL maliyetiniz oluyor. Yalnız tekbir fikriniz varsa 25 TL ödemenize de gerek kalmaz. Çünkü ilk abone olduğunuzda hesabınıza 1 kontur konuyor. O kontörü tek fikriniz için harcayabilirsiniz.

Fikrinizi bu kadar uzun ve bu denli ucuza korunmasını isterseniz asla hiçbir yerde ifşa etmemelisiniz, yayınlamamalısınız. İfşa edildiğinde (toplu bir ortamda bahsedildiği veya yayınlandığında) 12 ay içinde patent almaya mecbursunuz. Unutmayın! Almadığınız an fikriniz halka mal olur.

FİKRİM www.tasdix.com’da TASDİK ETTİRDİM. KORUMAM VAR. ŞİMDİ SİTENİZDE YAYINLAYABİLİR MİYİM?

Tabii yayınlayabilirsiniz, fakat şu noktayı lütfen gözden kaçırmayın.

Patent Haklarının Korunmasına Yönelik 551 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 8. Maddesi gereği, Bir fikir ifşa edildikten (toplantı veya seminerde bahsedildikten ve/veya yayınlandıktan) sonra en geç 12 ay içinde patent başvurusu yapılmak zorundadır. Eğer yapılmazsa, 12 ayın ardından patent almak için başvurduğunuzda bir başka kişi sizin o fikri daha önce yayınladığınızı ispatladığı an patent başvurunuz iptal olur ve fikriniz halka mâlolur. Hiçbir şekilde fikrinizin patentini almaya hakkınız olmaz. 12 ay sonunda halka mâlolmuş fikriniz için hiçbir hak talep edemezsiniz. Sitemizde yayınlattığınız fikirlerinizden dolayı www.touchyourideas.net sitesini sorumlu tutamazsınız.

FİKRİMİN TİCARİ GETİRİSİ OLABİLİR AMA BENDE ONU HAYATA GEÇİRECEK İMKÂN VE PARA YOK. SİZCE NE YAPMALIYIM?

Öncelikle fikrinizi sergileyerek, bu fikrin imalat ve pazarlama süreci için parası olan ve sizin fikrinize inanmış girişimcilere belirli bir yüzde karşılığında sözleşme imzalamanızı veya makul bir fiyata satmanızı öneririz.

Çünkü sizin müsait olmanızı beklemek yerine bir an önce fikrinizin piyasaya sürülmesini ve ileriki zamanlar için o fikrin bir üst modelinin veya daha iyisinin çıkarak insan hayatına yenilik sunmasını dileriz.

Bir örnek ile açıklamak gerekirse; Diyelim ki siz çamaşır makinesini icat ettiniz ama hiç paranız yok. Patent aldınız ve imkanlarınızı düzeltmeye çalışıyorsunuz. Aradan 15 yıl geçmiş olsun. Piyasaya tek başınıza çıktığınızda bile rakipleriniz sizden yalnızca 5 yıl geride olacak. Oysa icadınızı belli bir yüzdeye veya makul bir fiyata satsaydınız, ilk 15 yıl içinde çamaşır makinesinin bir sürü üst modeli, çok daha faydalı ve fonksiyonel olanları yapılacaktı. Burada kaybolan yıllar aslında sadece sizin değil tüm dünya insanlarının, dünyamızın bir kaybıdır. Biz www.touchyourideas.net olarak bu konuya böyle bakıyoruz.

Her ne kadar maddi gücünüz olmasa da, ticari getiri sağlayabilecek bir fikir için öncelikle koruma altına almalısınız. Patent almak en iyi çözümdür. Fakat patent masrafını karşılayacak maddi gücünüz olmayabilir. Bilen patent uzman ve deneyimli kadrosu ile bu konuda ihtiyacınız olan her desteği sağlayabilir. Fiyatlarla ilgili sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bizim vasıtamızla kendilerine ulaşırsanız fiyatlarda %10 indirim alabilirsiniz. Böyle bir talebiniz varsa info@touchyourideas.net adresinden bize ulaşın. Biz mailinizi Bilen Patent’e gönderelim. Bizim aracılığımızla yapılan başvurularda %10 indirimden faydalanabilirsiniz.

Eğer projenize tüm kalbinizle inanıyorsanız kendi kariyeriniz ve tüm Dünyanın refahı için gerekli olan imkânları sağlamaya çalışın. Öncelik tabi sizin olmalı.

Üstelik unutmamalısınız ki; Türkiye Cumhuriyeti, yatırımcı ve fikir sahiplerini koruyor. Bu konuya ayrı bir önem veriliyor, bu fırsatı değerlendirmelisiniz. KOBİ’lere destek paketleri var. KOSGEB’in sitesini incelemenizi öneririm.
FİKRİMİN TİCARİ GETİRİSİNİN OLACAĞINI SANMIYORUM. YİNEDE SİTENİZDE YAYINLAYABİLİR MİYİM?

Fikirlerinizin ticari bir getiri sağlama ihtimali olsun olmasın sitemizde yayınlayabilirsiniz. Biz tasarımcılar sürekli bir şeyler düşünürüz ve bunların arasından çok azı hayatımıza girer. Peki ya diğer fikirleriniz… Bunlardan hiç kimsenin haberi olmayacak mı? Sürekli düşünen tasarlayan bir kişi olduğunuzu daha nasıl gösterebilirsiniz?

Biz yine de en azında mobil imza ile tasdik ettirmenizi tavsiye ederiz (www.tasdix.com). Çünkü size göre ticari bir getiri sağlamayabilir ama sitemizde yayınlanmasının ardından bir başkasının zihninde şimşekleri çaktırabilir. Tasdik ettirdiğinizde 12 ay bu fikri kimse kullanamaz, kullanmak isterse size ulaşmak zorundadır. Böylece siz ticari getirisi olmayacağını düşündüğünüz fikrinizden belki de para kazanacaksınız. Oysa bu fikrinizi tasdik ettirmeden yalnızca yayınladığınızda size ulaşan kimse olmayacak ve sizin fikrinizden bir başkası para kazanmaya başlayacak.

NEDEN FİKİRLERİMİ SERGİLEMELİYİM?

Çok insanın parası var yatırım yapmak, girişimde bulunmak istiyor ama elinde bir fikir yok. Çok insanın da fikri var ama ne parası nede imkânları müsait değil. Sitemizi yalnız fikri olan insanlar değil, fikre ihtiyacı olanlar da ziyaret ediyor. Bu iki grubun birbirlerini bulmalarını sağlamak bizim için çok önemli. Çünkü sonuçları herkesi ilgilendiriyor. Ortaya çıkacak olan ürünü herkes kullanacak. Fikrin sahibi kazanacak, imal eden, malzeme tedarikçisi, kalıpçı, aparatçı, pazarlamacılar, matbaa, mobilya, gazete, dergi ve radyo reklamcılığı kazanacak… Kısacası ekonomiye ufak bile olsa katkımız olacak.

Şu an için paranız olmayabilir. Belki 3 yıl sonra paranız ve siz müsait olabilirsiniz. Neden fikrinizi bir başkasına veresiniz değil mi? Eğer böyle bir inancınız var ise asla sergilemeyin. Koruma altına alın. Patent fikrinizi 7 ilâ 20 yıl arasında koruyacaktır. İmkânlarınız ne zaman müsait ise o zaman girişime başlayın.

Şu düşünce tarzı büyük bir risktir; -Patent pahalı sonra alırım, fikrimi kimseye söylemezsem kimse bilemez. Ne zaman piyasaya çıkarsam o zaman paten başvurusu yaparım. Arkadaşlar tek akıl sahibi bizler değiliz. Dünyamızda çok sayıda akıllı adam var. Birinin daha aklına aynı şey gelse tüm yıllarınız boşa gider. Telefonun icadını bilmeyen yoktur. Birbirlerinden çok uzakta iki farklı insanın aynı şeyi bulmasına rağmen mahkeme patentini iki saat önce alandan yana hüküm vermiştir ve herkes mucit olarak bu ismi bilmektedir.

Burada yazmaktan imtina ettiğimiz ve yanlış anlaşılmaktan çekindiğimiz konu şudur; Patent aldınız ve paranızın müsait olacağı anı beklemeye başladınız. Bir yıl, iki yıl, üç yıl, … Arkadaşlar korumanın bir ömrü var. Max.20yıl. fazla değil. Ardından bu buluşu herkes yapabilir. Çünkü artık halka mâl olmuştur. Paranız müsait olacak derken sizi koruyan yıllar geçip gidiyor. Biz asla böyle yapmanızı tavsiye etmeyiz. Çünkü görüldüğü üzere ekonomiye zarardan başka bir şey değil. Ayrıca bizler tasarımcıyız. Bizim işimiz tasarlamak, bir tane değil onlarca, yüzlerce. Bir tane fikir bulup ardından yıllarca onu değerlendireceğiniz anı beklemek; Piyango bileti alıp size çıkmasını beklemek gibi bir şey. Ya bir an önce para bul ya da parası olana sat. Bu kadar sektörü etkilemeye kimsenin hakkın yok. Sonuçta tek akıl sahibi sen değilsin. Sen bulmasan da onu biri bulacak. Burası kesin. Bir şey buldum diyerek 20 koruma altına alıp, koruma bitimine son 3 yıl kala imal etmeye başlamak, büyük talihsizlik.

Şöylesi daha güzel olmaz mı? Paranız hazır, fikriniz hazır. Korumayı aldınız ve imalat başladı. İlk yıl imalat ve kazanç, ikinci yıl imalat ve kazanç, üçüncü yıl…

Malzemeci, matbaacı, kalıpçı, pazarlama ve reklamcılar, herkes kazanmaya başladı ve tabii siz. Ve siz 20 yıl boyunca bu ürünü imal etmeye devam edeceksiniz hiç rakibiniz olmadan. En güzeli tabii budur. Eğer sizde bizimle aynı görüşü paylaşıyor ve “Bende daha çok fikir var” diyorsanız, sergilemekten asla çekinmeyin. Siz yapamazsanız parası müsait olan yapar. Sizde bu şekilde para kazanırsınız. Bu konunun biraz abartıldığını düşünüyoruz. Çünkü nasıl ki emek işçisi emeğini paraya çeviriyorsa bizlerde gözlem yeteneğimizi paraya çevirmek olarak olaya bakmalıyız. Piyango vurmasını beklemek çok saçma. Ayrıca bu tarz davranışlar yatırımcıyı ürkütür ve uygunsuz yollara sevk eder.