Amacımız

Zor bir iş sorun olarak görülmedikçe zaman içinde alışkanlığa dönüşür. Alışkanlığa dönüşen her sorun görünmez olur. Bu durum yaratıcı zekâ ve yüksek hayal gücü olan herkesin (mucit kişilik) ilk korkusudur. Çünkü hiç kimse görünmeyen bir problem için akıl ve zaman harcamaz. Ta ki o sorunla ilk kez karşılaşan yaratıcı zekâ ve hayal gücü sahibi bir başka kişinin sorunu gözlemlemesine kadar.

Buna örnek olarak uzun yıllar elde çamaşır yıkanmasını ve bunun alışkanlık haline gelmesinden dolayı kimsenin sorunu görmemesini gösterebiliriz. Sorunla ilk karşılaşıldığında çözüm yolları aranmaya başlansaydı, çamaşır makinesinin icadı çok daha erken olabilirdi.

Bu bir sorun değil bir nesnede olabilir. Bu nesneyi hiç kimse kullanılagelen şekil ve durumunun dışında hayal edemez. Oysaki bir endüstriyel tasarımcı zihninde o nesneyi şekilden şekle sokabilir. Ne var ki her şekli karşısındakine anlatamaz.

Olaylara farklı bakış açılarından bakabilen, teknik bilgisi, yaratıcı zekâsı, yüksek hayal gücü ve gözlemleme yeteneği olan herkesin sorunlara yaklaşımı çok cesurcadır. Hiç kimsenin görmek istemediği bir sorunu bu kişiler çözene kadar tüm şartlarını zorlar. Çünkü çözeceğinden gayet emindir. Hatta hayal gücü sayesinde zihninde o iş çoktan bitmiştir. Fakat prototip hazır olana kadar her şey zihnindedir ve bazen hep orada kalabilir.

Mucit bir karakterin diğer korkusu da çevresi ile olan iletişimsizliktir. Her mucit kişi sorunu çözer çözmesine de çözümü çevresindekilere çoğu zaman anlatamaz. Alışkanlık haline gelen sorun diğerleri için çözümden daha kolaydır. Asla çözümden yana olmazlar aslında olamazlar. Herkesin zekâ düzeyi ve kabiliyeti aynı olmadığı için anlayamazlar. Mucit kişilikler çözüm yolları ararken diğerlerinin bunu anlamaktan bile aciz olmaları insanı çileden çıkarır. Anlatmakta ısrar ederseniz, ya geveze derler ya deli. Sıkça karşılaşılan bir diğer sıkıcı noktada milletimizin akıllı olmasıdır. Asla karşısındakinin kendisinden daha akıllı olduğunu kabullenmek istemez. Biraz abartılı olduğunun farkındayım ama öyle. Bu durum sizleri çok zor durumlarda bırakmıştır. Siz onlara bir şeyler sunduğunuzda her kafadan bir ses çıkar. “Şurası şöyle, burası böyle olsaydı daha iyi olurdu” tarzında yığınla eleştiri. Onları dinlediğinizde ise size ait olan fikrin bir anda hedef şaşırıp bambaşka bir fikre dönüşmesi kuvvetli bir ihtimaldir. Siz sonucun böyle olmasını istemeseniz de size söylenen yeni kriterler zihninizde olanın şekil değiştirmesine neden olur. Bu nedenledir ki bazen fikirlerini almak yerine prototipini göstermek en iyisidir. Çünkü prototipi eline alanlar onun nasıl çalıştığını ve ne işe yaradığını görecek, eksiksiz olan ve çalışan bir sistem için fikir vermek biraz abartılı olacağından, sizi tebrik etmeyi ve desteklemeyi tercih edeceklerdir.

Endüstriyel ürün tasarımcısına gelen bir işin ardından tasarımcının zihninde o işin dizaynının %40’ı biter. Geri kalan %60’ı ise hesap işleri, imalatta üretile bilirlilik analizi, üretim aşamasındaki süreç, en kısa zamanda en ucuza mâl etme çalışmaları, ergonomiklik, gibi çalışmalar alır. Bu kadar hassas çalışmanın ardından işvereni de ikna etmesi gerekir. Bu aşama çok sıkıntılıdır, zira işverenin analizleri yoktur, hesap kitap yoktur. O anki psikolojisine bağlı olarak anlattıklarınıza ikna olmaz veya zihninde canlandıramazsa sizden çalışmalarınızı değiştirmenizi veya iptal etmenizi isteyebilir.

İşte tam bu noktada bizler mucit kişilere, endüstriyel ürün tasarımcılarına, herhangi bir dalda uzmanlaşmış o alanın eksikliklerini görebilen ve bu konuda bir hazırlığı olan teknik insanlara data ve prototip hazırlama ayrıca sitemizde sergileme hizmeti vermek istiyoruz. Sorunun çözümü olarak gördüklerinizi, yeni bir ürünü, veya prototip yaptırmak istediklerinizi bize iletin, isterseniz gizlilik sözleşmesi imzalarının ardından bizler onu önce bilgisayar ortamında canlandıralım, isteğinize bağlı olarak prototipini hazırlayıp icadınızı adresinize gönderelim. Böylece aklınızda olan fikirlerinize fiziki olarak dokunabilir, çevrenizdekilere daha rahat anlatabilir ya da daha iyisinin nasıl olacağının planlarını yapabilirsiniz.